شهر باستانی استخر واقع در استان فارس

ikpvmetaldetector آثار تاریخی , , , , , , ,

شهر باستانی استخر

شهر باستانی استخر یه عربی اسطخر شهری باستانی در استان فارس می باشد که در دوران باستان ساخته شده است. به گفته تاریخ نویسان شهر استخر چهار دروازه ورودی داشته که امروزه یکی از دروازه ها در سر پیچ دو راهی مرودشت ارسنجان قرار دارد و دوازه دیگر در جنوب مرودشت امروزی قرار دارد. شهر استخر یکی از بزرگترین شهرهای دوران خود بوده.

شهر باستانی استخر

مکان جغرافیایی

شهر استخر در دره های پلوار (رود)، بین شمال کوه رحمت و نقش رستم قرار دارد. شهر باستانی استخر در نزدیکی جایی که دره به سمت موردشت باز می شود واقع شده است و تا نزدیکی های تخت جمشید گسترش می یابد. احتمالا شهر استخر حومه اسکان شهری در اطراف اقامت گاه های شاهی هخامنشی بوده است. امروزه آثار و نشانه های کمی از شهر باستانی استخر باقی مانده است. بعد از مرگ سلوکوس یکم، وقتی که ایالت فارس اداعای استقلال دوباره کرده بود، به نظر می رسد که شهر استخر مرکز اصلی این استقلال بوده باشد. شهر استخر بهتر از پایتخت قدیمی توسط تپه های مجاور محافظت می شد و «جاده زمستانی» فارس به اصفهان از مسیر استخر به پاسارگاد و آباده می گذشت.

قدمت تاریخی

شهر استخر ۵ قرن پیش از میلاد و ۱۰ قرن بعد از آن قدمت دارد و نخستین پایتخت دولت ساسانیان بوده است.

شهر استخر تاجگذاری ها و جشن های با شکوه زیادی را در خود دیده است و صدها هزار نفر ساکن داشته است.

این شهر باستانی تا آخر پادشاهی ساسانیان از باشکوه ترین و آبادترین شهرهای ایران باستان بود. اما توسط اسکندر ویران شد و پس از آن توسط اعراب تسخیر گردید و به دلیل خیزش های پیاپی مردم از سال ۲۳ تا سال ۲۹ هجری بارها فتح شد. مردم شهر استخر بارها قتل عام شدند و پس از آن فقط ویرانه ای از شهر استخر به جا ماند.

این شهر مرکز ایالت کوره استخر بوده واین ایالت برای خود ولایت‌هایی داشته که یکی از این ولایت‌ها روذان (در حال حاضر شهرستان انار در استان کرمان می‌باشد) که دارای شهرهای آبان، اناس، اذکان، رودان بوده است و بارها در طول تاریخ بین کرمان و فارس دست به دست شده است. ساخته و رونق گرفتن شیراز هم باعث کوچ مردم، و ویرانی شهر شد.

تسخیر و خرابی

برای اولین بار اموال و زمین های شهر استخر در زمان عمربن خطاب توسط عثمان بن ابی العاص به غنیمت گرفته شد و شهر استخر تسخیر شد.همچنین برای آخرین بار در سال ۲۹ ه.ق گماشته عثمان، عبدالله عامر بعد از تسخیر شهر گور، به سمت شهر استخر رفت تا خیزش چندباره اهالی استخر را سرکوب نماید. عبدالله عامر به مقاومت سر سخت و گسترده اهالی شهر استخر مواجه شد، اما سرانجام موردم استخر را قتل عام کرد و شهر استخر را دوباره تسخیر کرد.

خدمات پس از فروش فلزیاب و طلایاب

خرید فلزیاب و طلایاب در نمایندگی فلزیاب شیراز و نمایندگی فلزیاب تهران امکان پذیر می باشد

برای تهیه محصولات فلزیاب شیراز و فلزیاب تهران میتوانید با یکی از راههای ارتباطی زیر تماس بگیرید

تمامی محصولات این شرکت دارای گارانتی پشتیبانی و خدمات پس از فروش ۱۰ ساله می باشد.

خدمات پس از فروش از قبیل پاسخ گویی تلفنی و حضوری
به مشتریان برای رفع اشکال در کار کردن اپراتور با دستگاه یا مشاوره در زمینه های دیگر

ارسال فلزیاب و طلایاب به تمامی نقاط کشور

پس از انتخاب محصول مورد نظر ما در سریع ترین زمان ممکن سفارش شما را در هر کجای ایران باشید به شما خواهیم رساند.
۱۸ سال است که با این آدرس درج شده در لیست قیمت خدمت گذار شما هستیم

جهت سفارش فلزیاب و گنج یاب و مشاوره محصول با شماره

۰۹۱۲۰۸۱۴۰۴۲ تماس حاصل فرمایید.

شمار ه تماس

۰۹۱۲۰۸۱۴۰۴۲
آدرس صفحه ما در اینستاگرام : //www.instagram.com/felezyab777
آدرس سایت فلزیاب لند : //felezyab121.com/
تماس با ادمین در تلگرام : //t.me/Felezyabforosh
آدرس کانال تلگرام فلزیاب ۷۷۷ : //t.me/Felezyab777

آدرس کانال فروش محصولات ماین لب: //t.me/GPX_5000

شاید دوست داشته باشید:

گوردخمه چیست

گوردخمه چیست گوردخمه چیست گور دخمه در واقع فضایی است که در دل صخره ها و یا کوه ها کنده می شود و در آن، افرادی که فوت  شده اند، به خاک سپرده می شوند. گور دخمه ها در واقع به منزله ی آرامگاه هستند و معمولا فضای بزرگی دارند و به شکل اتاقکی هستند […]

تپه باستانی ملیان

تپه باستانی ملیان تپه باستانی ملیان محوطه باستانی وسیعی است که وسعت آن بیش از ۲۰۰ هکتار و در بخش بیضاء، در ۴۶ کیلومتری شمال شیراز و ۴۶ کیلومتری غرب تخت جمشید در ارتفاع ۱۶۱۱متر از دریا قرار دارد.

اهمیت جاده مال رو در گنج یابی

اهمیت جاده مال رو در گنج یابی اهمیت جاده مال رو در گنج یابی از آنجا که انسانها بیشتر از مصرف خودشان تولید داشته اند تجارت شروع شده است. در ابتدا تجارت در داخل کشور و بعد به مرور زمان خارج از کشور و به مکانهای بسیار فراتر از مرزهای کشورها رسیده است. مثل همین […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 5 =


Call Now Button